Wycieczki po Iławie

Piesze wycieczki po Iławie to prywatna inicjatywa dwóch pasjonatów historii z Iławy: Michała Młotka, autora książek „Tajemnice pogranicza”, „Noc patagonów” i „Zapiski Hansa Heinricha” oraz Dariusza Paczkowskiego, przewodnika terenowego po Warmii i Mazurach. Regionaliści organizują wspólnie wyprawy od 2014 roku. 

Początki pieszych wypraw po Iławie były skromne. W wycieczkach uczestniczyło kilkanaście osób. Liczba ta rosła z każdą kolejną wyprawą. Dziś w miejscach zbiórek pojawia się zawsze powyżej 80 osób, a piesze wycieczki po Iławie na stałe wrosły w kalendarz miejskich wydarzeń. Łącznie, we wszystkich wyprawach, wzięło do tej pory udział ponad pięć tysięcy uczestników, w tym wiele młodych osób, które w ten sposób kształtują swoją historyczną świadomość, turystów, mieszkańców Iławy i okolicznych miast, między innymi Malborka, Kwidzyna, Olsztyna, Ostródy, Prabut i Grudziądza.

Do tej pory regionaliści poprowadzili uczestników kilkudziesięcioma autorskimi trasami, w tym: „Kryminalna historia Iławy”, „Kulinarne szlaki przedwojennej Iławy”, „Śladami słynnego kuriera z Warszawy”, „Tajemnice koszar Hindenburga” czy „Wojenne tajemnice Iławy” oraz trasami rowerowymi: „Na szymbarskich szlakach” i „Szlakiem podmiejskich fortyfikacji”. Odbyły się też wycieczki poza Iławę: do Olsztyna, ukazująca, jak wyglądał rozwój Iławy na tle innych miast Prus Wschodnich na przełomie XIX i XX wieku i do Działdowa. Do końca 2019 roku, zwykle w ostatni weekend miesiąca – w ramach cyklu „Historia jednej ulicy” (cykl rozpoczęto w 2015 roku) – odkrywali tajemnice najważniejszych iławskich ulic. W ramach tego cyklu odbyło się trzydzieści pięć wycieczek.

W 2020 roku Michał Młotek i Dariusz Paczkowski rozpoczęli cykl wycieczek w ramach jubileuszu 75 lat polskiej Iławy. Piesze wyprawy ukazują, jak wyglądało życie w Iławie po przejściu frontu i jak odradzało się miasto, gdy władzę w nim przejęła polska administracja.

 

Galeria plakatów:

Galerię zdjęć z wycieczek można zobaczyć tutaj.

2 thoughts on “Wycieczki po Iławie

  1. Zimowe wyprawy po Ilawie maja prezentowac „zywa historie”. Turystom beda towarzyszyc rekonstruktorzy w mundurach artylerzystow miejscowego garnizonu, a przewodnicy pokaza zwiedzajacym archiwalne zdjecia miasta.

Dodaj komentarz