kolejowa

„Historia jednej ulicy” wraca po wakacyjnej przerwie

Już tylko cztery wycieczki pozostały do końca cyklu „Historia jednej ulicy”. Najbliższa wyprawa odbędzie się w niedzielę 26 sierpnia. Tego dnia miłośnicy lokalnej historii odkryją tajemnice ulicy Kolejowej.

HJU_Kolejowa_20180826Wycieczki z cyklu „Historia jednej ulicy” odbywają się w Iławie od czterech lat. To inicjatywa Internetowego Muzeum Iławy, stworzonego przez regionalistę Michała Młotka. To on – wspólnie z Dariuszem Paczkowskim – od wielu lat wcielają się w rolę przewodników, którzy odsłaniają przed mieszkańcami tajemnice Iławy. W ostatniej wyprawie po mieście udział wzięło prawie 150 osób. Łącznie we wszystkich wyprawach kilka tysięcy osób.

– Początkowo cykl miał trwać jedne rok, później dwa, ostatecznie, w związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców Iławy, trwać będzie całe cztery lata – mówi Michał Młotek, inicjator przedsięwzięcia. – W tym czasie odwiedziliśmy wszystkie części miasta. Łącznie, do końca tego roku, zwiedzimy 30 ulic. W ten sposób chcemy wypełnić lukę, związaną z brakiem muzeum w Iławie – dodaje.

Najbliższa wycieczka będzie okazją do odkrycia tajemnic ulicy Kolejowej. Ten niepozorny, rzadko odwiedzany i zaniedbany fragment Iławy pod kątem historycznym jest jednym z najciekawszych części miasta.

– To tam od 1943 roku funkcjonował obóz karny dla Polaków. Później przekształcono go w obóz przejściowy dla żołnierzy niemieckich – informuje Dariusz Paczkowski. – Wciąż jest tam sporo obiektów, pamiętających tamte czasy. Wśród nich jest najwyższy murowany budynek znajdujący się w Iławie, czyli kolejowa wieża ciśnień – dodaje.

O obozie, który funkcjonował przy ulicy Kolejowej, opowiada film „Wielka ucieczka”, przygotowany przez Internetowe Muzeum Iławy w 2016 roku.

Na stronach Internetowego Muzeum Iławy dostępne są wspomnienia osób, które trafiły do obozu pracy. Z kolei w trakcie wycieczki przytoczone zostaną niepublikowane do tej pory wspomnienia Georga Mrohsa, który w 1945 roku zbiegł z obozu przejściowego.

Wycieczka odbędzie się w niedzielę 26 sierpnia. Zbiórka uczestników zaplanowana została na placu przed sklepem Majster (Aleja Jana Pawła II 1) o godz. 15:00. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania wycieczki w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Wszystkie wycieczki organizowane w 2018 roku przez Internetowe Muzeum Iławy opatrzone są znakiem identyfikacji wizualnej Programu Wieloletniego „Niepodległa”, co oznacza, że zostały włączone do programu oficjalnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Trasy dotychczasowych wypraw obejrzeć można na stronach Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl pod adresem: http://bit.ly/2fxMNQH.

Koniec cyklu wycieczek „Historia jednej ulicy” nie oznacza końca aktywności Internetowego Muzeum Iławy. Regionaliści zapowiadają organizację kolejnych wycieczek. Tym razem będą to wycieczki tematyczne. Planowane są też inne przedsięwzięcia, popularyzujące lokalną historię.