wiosennegody_okladka

Album fotograficzny „Gody Wiosenne” z 1960 roku

W zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie znaleźć można album fotograficzny, dokumentujący imprezę „Gody Wiosenne”, która odbyła się w Iławie 5 czerwca 1960 roku. Album wykonany został przez pracowników Powiatowego Domu Kultury w Iławie i przekazany Wojewódzkiemu Wydziałowi Kultury w Olsztynie.

Czytelnia Powiatowego Domu Kultury (źródło: WMBC http://wmbc.olsztyn.pl)
Czytelnia Powiatowego Domu Kultury (źródło: WMBC http://wmbc.olsztyn.pl)

„Gody Wiosenne” były przeglądem młodzieżowych zespołów muzycznych, wokalnych, tanecznych i estradowych, organizowaną na wzór studenckich juwenaliów. Impreza odbyła się 5 czerwca 1960 roku na terenie miejskiego stadionu i w jego okolicach. Obserwowało ją ponad 3,5 tysiąca widzów.

W albumie znajduje się łącznie 35 fotografii (pierwotnie było ich 36), a całość podzielona jest na dwie części. Jedna dokumentuje całe „Gody Wiosenne”, druga „Przegląd Zespołów Artystycznych z Powiatu Iława”, który towarzyszył imprezie.

Zdjęcia wykonane zostały przez Koło Fotoamatorów, działające przy Powiatowym Domu Kultury w Iławie (autorzy fotografii nie są znani). Wśród nich znajdują się fotografie siedziby Powiatowego Domu Kultury, łącznie z wnętrzami – kawiarnią, czytelnią i klubem brydżowym, zespołów: tanecznego Iławskiej Wytwórni Części Samochodowych, dziecięcego i tanecznego, działających przy PDK i młodzieży szkoły zawodowej, młodzieży miejscowego liceum, Technikum Rolniczego w Kisielicach, orkiestry PKP, Związku Młodzieży Socjalistycznej, ZHP – Hufca Iława, chóru z Biskupca, młodzieży z Obrzynowa. W drugiej części albumu znaleźć można zdjęcia Kwintetu Rytmicznego, działającego przy PDK (autor wynotował ówczesny skład zespołu: Aleksandra Klatt – fortepian, Henryk Linkowski – akordeon, Zenon Wiśniowski – gitara, Stefan Górzyński – kontrabas, Bernard Tecław – perkusja), zespołu estradowego iławskiej parowozowni, a także 120-osobowego chóru dziecięcego szkół iławskich.

Uczestnicy "Godów Wiosennych" na terenie stadionu (WMBC http://wmbc.olsztyn.pl)
Uczestnicy „Godów Wiosennych” na terenie stadionu (źródło: WMBC http://wmbc.olsztyn.pl)

Autorzy zdjęć, dokumentując „Gody Wiosenne”, udokumentowali przy okazji kilka fragmentów Iławy z 1960 roku. Oprócz siedziby domu kultury, który już nie istnieje, zobaczyć można miejski stadion sprzed budowy trybun, łącznie z fragmentem pomnika, nieistniejące budynki przy drodze prowadzącej do stadionu i obiekty Liceum Ogólnokształcącego sprzed przebudowy. Na kilku zdjęciach widać fragment muszli koncertowej, która znajdowała się w lasku miejskim. To najpewniej tam odbywał się przegląd zespołów.

Album obejrzeć można na stronach Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej, prowadzonej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie.

Dodaj komentarz