alejapodjednaniawycieczka

Aleja Pojednania bohaterką trzynastej „Historii jednej ulicy”

Po wakacyjnej przerwie powraca cykl wycieczek „Historia jednej ulicy”. Kolejna piesza wyprawa z Michałem Młotkiem i Dariuszem Paczkowskim będzie okazją do zgłębienia historii Alei Pojednania i Bulwaru Jana Pawła II.

aleja pojednaniaWrześniowa wyprawa pozwoli uczestnikom na podróż w czasie do przełomu XIX i XX wieku, gdy zagospodarowywano nabrzeże Małego Jezioraka. – Przybliżymy historię iławskiej mleczarni, pierwszych browarów, szpitala, opowiemy o tym, jak doszło do zagospodarowania fosy i budowy parku – mówi przewodnik Dariusz Paczkowski. – Opowiemy też o tym, jaką rolę pełnił dawniej Mały Jeziorak.

Nie zabraknie też opowieści o dziejach dwóch iławskich szkół – Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego i Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja, które obchodzą w tym roku jubileusz 70-lecia istnienia – dodaje Michał Młotek. – Całość, jak zawsze, zilustrujemy archiwalnymi zdjęciami.

Będzie to już trzynasta wycieczka, przygotowana przez iławskich regionalistów w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”. Do tej pory uczestnicy wypraw odkrywali tajemnice ulic Sienkiewicza, Kościuszki, 1 Maja, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego, Niepodległości, Biskupskiej, Jagiełły, Konstytucji 3 Maja, Wojska Polskiego, Mazurskiej i Chodkiewicza oraz Mickiewicza.

Wycieczka Aleją Pojednania i Bulwarem Jana Pawła II odbędzie się w piątek 23 września. Zbiórkę uczestników zaplanowano na godzinę 17:00 przy galerii „Jeziorak”, na wysokości pomostu „Ilavii”.

2 thoughts on “Aleja Pojednania bohaterką trzynastej „Historii jednej ulicy”

  1. swego czasu w historii jednej ulicy było o ulicy plażowej /dawna oświęcimska/ i zdjęcie domu w którym mieszkałem od 1956 do 1970 dodałem swój komentarz i też o niektórych mieszkańcach tego budynku nr 7,dziwnie się skończyło bo artykuł zniknął -może za bardzo się wymądrzałem i autor się obraził?-a było fajnie. z uszanowaniem mieszkaniec Iławy.

Dodaj komentarz