received_1074157279289781

Powstaje program o bitwie pod Tannenbergiem. Część zdjęć powstawała w Ogrodzieńcu i Iławie

Jeszcze w tym roku obejrzeć będzie można 8-odcinkowy program poświęcony bitwie pod Tannenbergiem z 1914 roku. Część zdjęć do programu powstawała w Ogrodzieńcu i Iławie.

Za realizację programu odpowiada ks. Przemysław Kawecki – kapłan i salezjanin, a w kontekście produkcji – regionalista, znawca historii dawnych Prus Wschodnich i I wojny światowej. „Tannenberg 1914″, bo taki tytuł nosić będzie program, powstaje przy wsparciu Muzeum Historii Polski.

Zdjęcia do programu powstawały przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych - dokuczało ostre słońce i temperatura powyżej 30 °C
Zdjęcia do programu powstawały przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych – dokuczało ostre słońce i temperatura powyżej 30°C

Program, który będzie można zobaczyć już na jesieni w trakcie serii pokazów premierowych, a także w jednym z telewizyjnych kanałów historycznych, przybliży polskim widzom historię jednej z najważniejszych bitew w historii świata. Ponad 100 lat temu, na przełomie sierpnia i września 1914 roku, w okolicach Olsztyna i Olsztynka stanęło naprzeciw siebie ponad 600 tysięcy żołnierzy. Ale „Tannenberg 1914″ nie będzie jedynie produkcją o działaniach militarnych. W programie znalazło się miejsce na przybliżenie wątków pobocznych – takich, o których historycy wojskowości do tej pory zapominali.

Z tego powodu ekipa „Tannenberg 1914″ zawitała 23 czerwca do Ogrodzieńca i Iławy. W role przewodników i ekspertów wcielili się Michał Młotek (autor książki „Tajemnice pogranicza” o Paulu von Hindenburgu) i Dariusz Paczkowski (przewodnik po Warmii i Mazurach). W programie będzie można zobaczyć między innymi ruiny pałacu Paula von Hindenburga w Ogrodzieńcu i obiekty koszar piechoty w Iławie.

Jpeg
Dariusz Paczkowski i Przemysław Kawecki na terenie dawnych koszar piechoty w Iławie

Należy pamiętać o tym, że to wokół Iławy skoncentrowała się znaczna część wojsk niemieckich, które wykorzystano później w bitwie przeciwko siłom Imperium Rosyjskiego. W samej bitwie wzięli też udział żołnierze stacjonujący w Iławie – mówi Przemysław Kawecki. – W programie opowiemy też o obrońcy Prus Wschodnich z 1914 roku, czyli o Paulu von Hindenburgu, który po 1929 roku osiadł w rodowym majątku pod Iławą i tam zmarł w sierpniu 1934 roku.

Zdjęcia do programu realizowano przez kilka tygodni na terenie Warmii i Mazur – przede wszystkim w miejscach, w których rozegrały się najważniejsze epizody bitwy. Poza Przemysławem Kaweckim, który pojawi się w nim w roli prowadzącego, będzie można zobaczyć między innymi historyków, regionalistów, kolekcjonerów, a także poszukiwaczy skarbów.

Odcinek 1 – Bitwa u źródeł Łyny

Odcinek 2 – Bitwa pod Uzdowem

Odcinek 3 – Nidzica w ogniu wojny

Odcinek 4 – Masakra we mgle

Odcinek 5 – Bitwa pod Zerbuniem

Odcinek 6 – Wielbark – zamknięcie okrążenia

Odcinek 8 – Tannenberg-Denkmal

Dodaj komentarz