Wycieczki po Iławie

Piesze wycieczki po Iławie to prywatna inicjatywa dwóch pasjonatów historii z Iławy: Michała Młotka, autora książek „Tajemnice pogranicza” i „Noc patagonów” oraz Dariusza Paczkowskiego, przewodnika terenowego po Warmii i Mazurach. Regionaliści organizują wspólnie wyprawy od 2014 roku. 

Początki pieszych wypraw po Iławie były skromne. W wycieczkach uczestniczyło kilkanaście osób. Liczba ta rosła z każdą kolejną wyprawą. Dziś w miejscach zbiórek pojawia się zawsze powyżej 80 osób, a piesze wycieczki po Iławie na stałe wrosły w kalendarz miejskich wydarzeń. Łącznie, we wszystkich wyprawach, wzięło do tej pory udział ponad dwa tysiące uczestników, w tym wiele młodych osób, które w ten sposób kształtują swoją historyczną świadomość, turystów, mieszkańców Iławy i okolicznych miast, między innymi Malborka, Kwidzyna, Olsztyna, Ostródy, Prabut i Grudziądza.

Do tej pory regionaliści poprowadzili uczestników kilkunastoma autorskimi trasami, w tym: „Kryminalna historia Iławy”, „Kulinarne szlaki przedwojennej Iławy”, „Śladami słynnego kuriera z Warszawy”, „Tajemnice koszar Hindenburga” czy „Wojenne tajemnice Iławy” oraz trasami rowerowymi: „Na szymbarskich szlakach” i „Szlakiem podmiejskich fortyfikacji”. Odbyła się też wycieczka do Olsztyna, ukazująca, jak wyglądał rozwój Iławy na tle innych miast Prus Wschodnich na przełomie XIX i XX wieku . Do końca 2016 roku, w ostatnią sobotę miesiąca – w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”, organizowanego w roku 710 rocznicy lokacji Iławy (cykl rozpoczęto w 2015 roku) – odkrywać będą tajemnice najważniejszych iławskich ulic.

 

Galeria plakatów:

Galerię zdjęć z wycieczek można zobaczyć tutaj.

2 thoughts on “Wycieczki po Iławie

  1. Zimowe wyprawy po Ilawie maja prezentowac „zywa historie”. Turystom beda towarzyszyc rekonstruktorzy w mundurach artylerzystow miejscowego garnizonu, a przewodnicy pokaza zwiedzajacym archiwalne zdjecia miasta.

Dodaj komentarz